Ahányan vagyunk, annyi féle nehézséggel szembesülünk a meditációval való ismerkedés során. Íme néhány olyan tipikus eset, melyeket korábban vagy én is megtapasztaltam, vagy visszajelzésként másoktól hallottam. És persze jár melléjük néhány tipp is, hogy megoldásként mit tehetünk, ha akadályként felmerülnek.

Nincs rá időm

Sokan élünk mozgalmas és zsúfolt életet, amibe a munka-család-barátok-hobbi-kikapcsolódás mellé elsőre nehezen tűnik beilleszthetőnek az elcsendesedésünket szolgáló meditációs gyakorlat.

Azonban már akár napi néhány perc meditáció is jelentős hatással lehet mentális és fizikai egészségünkre és kevésbé tűnik komoly lemondásnak a sok ügyes-bajos dolgunkkal szemben. Ráadásul számos kutatás is kimutatta, hogy a meditáció csökkenti a stresszt, a szorongást és a depressziót, valamint javítja az alvás minőségét és növeli a koncentrációs képességünket. Így ha kezdetben csak néhány percet is szánunk a meditációra, biztosak lehetünk benne, hogy elkezdjük megtapasztalni ezeknek a jótékony hatásoknak az első jeleit.

Ha pedig valami miatt ilyen minimális időablak megtervezése mellett sem megy, akkor marad az örökérvényű inspiráció keletről. 😉

Minden nap meditálj 20 percet, ha nincs rá időd, akkor egy órát!

– zen közmondás

Nincs hozzá megfelelő hely és tér

Régebben a kétszobás lakásunkban sokszor én magam is nehezen oldottam meg, hogy korán reggel vagy este nyugodtan leülhessek meditálni, úgy hogy azzal ne zavarjak senkit vagy engem ne zavarjon körülöttem senki. Az elköteleződésemet (vagy igénytelenségemet :-P) mondjuk jól mutatja, hogy ilyenkor ideiglenesen a konyha vagy fürdőszoba hideg köve is kiválóan megfelelt a célnak.

Aztán az új és nagyobb helyre költözéssel ez szerencsére megoldódott.
Amíg a napi gyakorlataim ki nem bővültek mozgásgyakorlatokkal és a leborulással, amelyekhez a nyugodt környezeten túl nem ártott volna pár plusz méter is.

Ezúttal hogyan oldottam meg?
Amikor a kreativitás és lemondások már nem elegek, ott azt tapasztaltam, hogy magát a meditációs teret kell a család minden tagjával egységben kialakítani. Így a közösen meghozott kompromisszumokkal nem sérül nagyon a családi élettér, maximum rövid időre picit átalakul. De ha ki is sajátítom 1-1 órára a lakás egy szegletét, ezt mindenki könnyebben tiszteletben tudja tartani. Így máris kialakulhatott egy otthonos kis meditációs tér.

Nem tudom hogyan kell jól meditálni

Az első és legfontosabb, hogy ha úgy is érzed, hogy a meditáció valamiért zavaró, frusztráló vagy csak nem kellemes, az nem a te hibád. Meditálni ugyanis mindenki tud, aki figyelni és gondolkodni is. Vagyis a hiba nem a készülékben van. A nehézség sokkal inkább onnan ered, hogy valószínűleg még nem találtad meg a számodra megfelelő meditációs technikát.

Például a feleségem számára nagyon hasznos, ha irányított meditációt hallgathat, míg én a tipikus a csendes típus vagyok, aki magát vezeti. Vannak, akiknek a lélegzetükre összpontosítanak, míg mások inkább egy békés jelenetet képzelnek el, vagy egy kapott mantrát ismételnek. A meditációnak nincs egyetlen helyes módja, ezért ilyenkor az a fontos, hogy a lelkesedésünket nem elveszítve kísérletezzünk a különböző technikákkal, amíg megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbbet.

Túl sok gondolat kavarog közben a fejemben

Ezzel kezdetben mindannyian így vagyunk, hogy kívülről nézve hiába ülünk nyugodtan és mozdulatlanul, a belső hangok és gondolatok pokolian felerősödnek. Ám a jó hír az, hogy nem kell küzdenünk a gondolatainkkal, vagy aktívan megpróbálnunk kiüríteni az elménket.

A meditáció a nem-csinálás művészete is, ami egy folyamat. Az egyik fő kulcsa pedig, hogy bármilyen gondolatok is merülnek fel, azokba ne kapaszkodjunk túlságosan. Próbáljunk egyfajta távolságot kialakítani és engedjük el azt, ami éppen. fejünkben van. Ha úgy tekintünk az egészre, mint egy belül lejátszódó mozifilmre, aminek mi csak a nézői vagyunk, vagy a gondolatokra úgy, mint az égen úszó felhőkre, akkor az önkritikától, az összehasonlítástól és az elvárásoktól is sokkal könnyebb lesz megszabadulnunk.

Nem érdekelnek a vallási gyakorlatok

Bár a meditáció valóban egy ősi vallási gyakorlat, amelyet spirituális célok elérése érdekében végeztek, a mai kor embereként a nyugaton is elterjedt számos technikát úgy tudjuk kipróbálni, hogy a vallási hátterével nem kell feltétlenül foglalkoznunk.

Vagyis bárki gyakorolhatja a meditációt anélkül, hogy bármiben is hinnie kellene. Egy keresztény vagy egy muszlim, sőt egy ateista is végezhet meditációt anélkül, hogy a belső hitrendszerével ütközne. A meditáció gyakorlása még nem tesz vallásossá, de a jótékony hatásait mégis élvezhetjük, ha rendszeresen végezzük.

Nem feltétlenül kell mindenkinek meditálnia

Zárszóként azt sem szabad elfelejteni, hogy vannak emberek, akik önmaguk számára egyáltalán nem tartják hasznosnak a meditációt és nem is érdekli őket. És ez teljesen rendben van így. Ők ettől függetlenül ugyanúgy találhatnak valami mást, ami alkalmasabb önmaguk lenyugtatására. Ilyen lehet például az aktív sport, a mozgásgyakorlatok, a jóga vagy csak egy 30 perces, rendszeres séta.

Sokan sokfélék vagyunk, eltérő igényekkel. A lényeg, hogy megtaláljuk az önmagunk megismeréséhez vezető leghatékonyabb utakat.